Napóleon, a feminista sejk
13
Kicsoda volt Bonaparte Napóleon? A párizsi oktatási minisztérium felmérése szerint a kérdés elbizonytalanította a francia diákokat. A nebulók a „szabadelvű oktatási reform” eredményeként nem tudnak helyesen írni, pocsék a szövegértésük, és twitter-franciát beszélnek. A Macron-kormányzat ezen változtatna, már ha jut ideje rá a kirekesztő karácsonyi betlehemek ellen indított hadjárat mellett.
A franciák mindig is hajlamosak voltak isteníteni Napóleont, de azt talán a császár legelvakultabb csodálói sem gondolták, hogy hősük tulajdonképp két ember. A francia oktatási tárca felmérése szerint ugyanis az alsó tagozatos diákok egy része ismer egy Bonaparte, valamint egy Napóleon nevű embert is. Hogy a Kedves Olvasó a helyén értse: nem arról van szó, hogy a nagyszerű ifjak külön értelmeznék a forradalom tábornokának és a teljhatalmú uralkodónak személyiségét. Egyszerűen azt gondolják, két emberről van szó…
Aki sokuk szerint Algériából betelepült arab sejk volt, mások egy bonbon feltalálóját vélték benne felismerni, és természetesen több sport és énekesi karrierjére vonatkozó megfejtés is született. Talán a legmegkapóbb választás az volt, hogy a nagy hadvezér Jeanne d’Arc-kal együtt tette le az interszekcionális feminizmus alapjait – kérem, ne kérdezzék mi az, nem volt bátorságom utánanézni.
A fentiek fényében talán nem is kell meglepődni, hogy a jövő „nagy franciái” Napóleon tevékenységét az elmúlt másfélezer év legmeglepőbb időszakaira helyezték. A Római Birodalomtól kezdve, a százéves háborún keresztül egészen a legutóbbi Eurovíziós Dalfesztiválig bezárólag.
Mindezért persze nem a francia diákokat kell vádolni, a felelős az elmúlt években szabadelvűvé liberalizált oktatási rendszer. Amely a történelem oktatásában például fölöslegesnek tartja a „kronológia béklyóit”. Azaz, hogy a nebulók ne foglalkozzanak uncsi dátumokkal, elég, ha a „fejlődési folyamatokat” értik.
A Nemzeti Szabadon Gondolkodók Szövetsége egyik kezdeményezése volt, hogy a francia történelmet meghatározó Richelieu és Mazarine bíborosok esetében az oktatók tekintsenek el az egyházi tisztségük megnevezésétől. Ugyanis az ma már érdektelen, és – egyébként is – markánsan el kell választani az államot a vallástól. Ezt Magyar Bálint sem mondhatta volna szebben!
Ráadásul Richelieu és Mazarine nevének helyesírása is macerás, és ezekkel kár lenne terhelni a gyerkőcöket, hiszen egy háromszavas tőmondatban is legalább hat hibát vétenek átlagban. Amit persze megint nem lehet rajtuk számon kérni, hiszen a tízes számrendszer megértése eleve a szabadelvű oktatás egyik kihívása. Most hogyan cáfolja azt az egyszeri tanár, hogy egy PIN kód csak négy szám, minek többet tudni?!
Szövegértésben meg elég az open és closed kifejezések megfelelő értelmezése: #VivelaFrance!
„Na, de most majd minden rendben lesz!” – ígérte meg Jean-Michel Blanquer májusban hivatalba lépett oktatási miniszter. Az újabb reform szerint az általános iskolákban gyakrabban lesz tollbamondás, és a közösségi érzés erősítése érdekében kötelezővé teszik a kóruspróbákat. Ja, és kitiltják az iskolákból a mobiltelefont. Ez érthető döntés, végrehajtása azonban körülbelül annyira életszerű, mint a gyorséttermi egészséges étkeztetés.
De tartok tőle, hogy addig a történet el se jut, hiszen jön ilyen-olyan szabadság- és jogvédő, Soros-huszár és mobilgyártó lobbista. Meg aztán a francia demokráciának, a nagyszerű Emmanuel Macron elnöknek vannak nagyobb problémái is. Kéretlen uniós reform-javaslata mellett például a betlehemek kitiltása a közintézményekből.
Ez akkora gond, hogy novemberben maga a francia Államtanács határozott róla. A festői kisváros, Béziers polgármestere ugyanis még 2014-ben kihelyezett egy betlehemet a városházán, az egyik emberi jogi liga azonban bírósághoz fordult az ügyben, amúgy „világilag és vallásilag”, annak megosztó hatása miatt. Robert Ménard perre ment, most annyit sikerült elérnie, hogy ha a betlehem „erőteljesebb kulturális és ünnepi dimenzióval” rendelkezik, akkor mehet. Minden más esetben a nagyszerű Államtanács tiltja a közintézmények körüli betlehemezést.
A derék polgármester végül úgy oldotta meg a dolgot, hogy kihelyezett egy karácsonyfát és egy ládát, melybe a Mikulásnak szánt leveleket lehet bedobni. Az „erőteljesebb kulturális és ünnepi dimenzió” érdekében pedig a betlehem felavatására a helyi pap mellett hívott egy muftit is.
Hátha Napóleon sejk, a neves feminista aktivista arra lovagol…
..
Fotó: medicographia.com
zeusz
2017-12-13 @ 06:03
Menjenek a francba.Remek minden írás tisztelt Máté úr.
Hüpatia
2017-12-13 @ 06:25
Követeljük vissza a nádpálcát! Vasárnapi iskolákat! Ógörög, latin és orosz nyelvet! A földrajz teljes eltörlését! A földrajztanárok deportálását!
csordás józsef
2017-12-13 @ 08:41
Ez már tényleg kabaréba való.
Feher Zsolt
2017-12-13 @ 09:10
A tortenelem az hatodrangu tantargy sajnos hazankban is.Pedig a nephulyites alap piller hogy tortenelmi esemenyeket elferditve teszik kozze bizonyos orszagok oktatasaban. Na igy lehet az hogy a fiatalsagot megvezetik mert.nem ismeri es nem is erdekli mi tortent tortenik vele. Pedig a multban gyokerezik a jovo. De ha sikerul eltorolni az adott orszag tortenelmet hagyomanyait azzal s zombi. neppel azt tesznek amit akarnak lasd europa homogenizalasa. A karacsony a fektelen vasarlas jelkepe lett ugye????
Jkata
2017-12-13 @ 09:17
Napoleon? Akkor konyak! 😀
Bonaparte? Androidra is megvan?
amugy renek iráss! 😉
Nádudvari
2017-12-13 @ 11:22
Gyula! Miért nem írsz Mészáros Lőrinc meggazdagodásáról vagy Habony offshore cégeiről?
Karácsony Márti
2017-12-13 @ 14:27
Nádudvari… először is ne tegezze Máté Gyulát, gondolom nem őriztek együtt sem disznót, sem libát..Másodszor ha Mészáros vagy Habony urak érdeklik, akkor rossz helyen jár, ugyanis őket nem itt szokták mocskolni, lejáratni és tolvajnak beállitani. Maga meg gondolom ezt szeretné hallani és olvasni, mert a “jóból” sohasem elég…úgyhogy pályázzon át a végtelenül elnyomott és elhallgattatott pár tucat ellenzéki/ellenséges médiára.
khm
2017-12-13 @ 16:53
Nagyon jó írás.
Azt azonban nem tudnám számokkal felírni (nem vagyok számítógépes szakember) hogy a PIN kód hány darab egye,illetve nullás számból áll.
Egyszer megnéztem a decimális és bináris kódok átválthatóságát,és nagyon szép rendezett dolgokat láttam ott. Aztán belekavarodtam,mint majom a cérnába,úgyhogy hagyom ezt a gépekre. D/A ,vagy A/D váltó integrált áramkörökre.
khm
2017-12-13 @ 16:54
izé… elgyurcsánytam.
Az a képátalakítás. Mondom,hogy belekavarodtam.
khm
2017-12-13 @ 18:35
Amúgy a derék Napóleon,nehezen tudott az aranyerén ülni.
Volt ebből is balhé,mert a sereg előtt,délcegen kellett volna elvonulnia… és a többi.
Akinek volt már az tudja,hogy legfeljebb Csingacsguk bírná az ilyen tortúrát faarccal.
Andreï Andreïevic
2017-12-13 @ 23:08
Azt hiszem, hogy Mazarin nevét a végén « e » nélkül kellene írni a cikk-ben, ha már Jules Mazarin-rôl van szó. Mazarine-nak Mitterrand törvénytelen lányát hívják.
Különben pedig nem vagyok biztos benne, hogy a magyar, rendszerváltás után pallérozott ifjúság (lásd Gulyás Marci) három külön álló személyre gondol, amikor Marx Lenin Engels-rôl hall.
Az viszont teljességgel megállja a helyét, hogy az közoktatás Franciaországban a második világháború vége óta baloldali kezekben van mind a mai napig. És az is, hogy csak balodali újságírás a « minôség ». A 68-as generáció eluralt mindent…Sajnos itt a lehangoló eredmény.
Az átlag franciának elege van ebbôl a züllésbôl.
À propos, mi lett a magyar « kockásingesekkel »? Pukli és csapata letörte-e a fasisztákat?
Máté T. Gyula
2017-12-14 @ 05:49
Kedves Andreï Andreïevic!
Mazarin ügyben tökéletesen igaza van. Elnézést kérek mindenkitől, természetesen az Ön által jelzett a helyes írásmód.
mtgy
Kéfa
2017-12-15 @ 00:30
Én nem tudok hírt róluk. Szerintem a gyerekeket nem kellett volna bevonni még kockás ing szinten sem.